Musí byť poistené aj odstavené alebo nepojazdné vozidlo?

Mnohí vodiči, ktorí vlastnia vozidlo, ktoré neplánujú používať, ho jednoducho odstavia. Nájdu sa aj takí, ktorí si ponechajú nepojazdné auto. Mohlo by sa zdať, že so zaparkovaním takéhoto auta v garáži končia aj všetky povinnosti. Nie je to však pravda. Ak je takéto vozidlo prihlásené na dopravnom inšpektoráte, musí byť aj poistené.

PZP pre prihlásené vozidlo vám nikto neodpustí

Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistní musí byť poistené každé vozidlo, ktoré je prihlásené na dopravnom inšpektoráte a má pridelenú ŠPZ. Platí to nielen pro osobné a nákladné autá, ale tiež aj pre motocykle, prívesné vozíky či traktory. Nezáleží pritom na tom, či držiteľ dané vozidlo aktívne využíva alebo nie.

Z toho dôvodu musia byť poistené aj odstavené alebo nepojazdné vozidlá, ktoré majú pridelenú ŠPZ. Jediný spôsob, ako sa vyhnúť povinnosti mať uzatvorené PZP, je auto buď dočasne odhlásiť alebo trvalo vyradiť z evidencie. Pri nepojazdnom vozidle rozhodovanie ťažké mať nebudete. V takom prípade je najlepšie pristúpiť k trvalému vyradeniu. Ak však máte vaše auto odstavené a viete, že ho v budúcnosti používať chcete, informujte sa, aké sú poplatky za dočasné vyradenie vozidla. V niektorých prípadoch je výhodnejšie zvoliť si najlacnejšie PZP, než platiť poplatok na dopravnom inšpektoráte. V takejto situácii váš opäť zachráni porovnanie cien PZP, vďaka ktorému veľmi ľahko nájdete najlacnejšiu ponuku pre vaše vozidlo. Ľahko sa potom rozhodnete, čo ďalej.