Novinky a aktuality zo sveta poistenia

Waze bude vodičom poskytovať informácie o nebezpečných úsekoch na cestách

(10.11.2023)

AK používate navigačnú aplikáciu Waze, čoskoro sa vám v nej objaví nové vylepšenie. Navigácia vás po novom upozorní, keď sa budete blížiť k nebezpečnému úseku, na ktorom často dochádza k dopravným nehodám. Notifikácia sa zobrazí v dolnej časti obrazovky v dostatočnom časovom predstihu. Vývojári samozrejme mysleli na to, že príliš časté zobrazovanie notifikácii môže byť pre vodičov rušivé, preto je ich počet limitovaný. Okrem toho vás Waze na nebezpečené úseky nebude upozorňovať pri prechádzaní cez miesta, ktoré často navštevujete.

Čas ukáže, či šoféri túto novú funkciu ocenia alebo nie. Waze patrí pod technologický gigant Google, ktorý prevádzkuje aj aplikáciu Mapy. Ak využívate práve tú, je možné, že sa časom toto vylepšenie objaví aj tam. Google nové a experimentálne funkcie zvyčajne testuje najskôr na Waze a ak sa osvedčia, objavia sa aj v populárnych Google Maps.

Prečo chce Hyundai v Nórsku predávať už iba elektromobily?

(28.12.2022)

Autá jazdiace na elektrinu vyrába už väčšina automobilových značiek a tak sa tieto vozidlá stávajú čoraz dostupnejšie. V Nórsku to platí dvojnásobne, pretože predaj elektromobilov tvorí na nórskom automobilovom trhu až 80 %. Na tento vývoj už pred dvomi rokmi značka Hyundai zareagovala tak, že prestala v tejto krajine predávať autá so spaľovacím motorom. Najnovšie oznámila, v Nórsku prestane ponúkať aj hybridné vozidlá a tak v jej ponuke pre túto severskú krajinu ostanú iba elektrické autá. Táto populárna kórejská automobilka na to má pádny dôvod. Až 93 % z celkového predaja Hyundai tvoria elektromobily. Nórski motoristi si veľmi obľúbili model Ioniq predstavený v roku 2016 a tiež model Kona z roku 2018.

Celá Európska únia chce postupne smerovať k tomu, aby sa na cestách premávali len elektrické autá. Každý štát má v tejto otázke pred sebou ešte dlhú cestu, no vyzerá to tak, že Nórsko výrazne všetkých prebieha. Bude zaujímavé sledovať, kedy sa táto značka rozhodne pre podobný krok aj v iných krajinách.

Zelená karta bude čiernobiela

(12.6.2020)

Prichádza ďalšia zmena v dokladoch, ktoré vodiči musia mať pri sebe v aute. Od 1.júla 2020 budú mať poisťovne pri vydávaní zelenej karty na výber z dvoch variantov. Buď tento dokument vydajú v klasickom zelenom formáte, alebo čiernobielom prevedení. Táto zmena sa neudeje len na Slovensku, ale tiež vo všetkých štátoch, ktoré patria do Európskeho hospodárskeho priestoru. Každá krajina si pritom sama zvolí, či bude vydávať obidva varianty zelenej karty, alebo si vyberie len jeden.

Vydávanie zelenej karty v dvoch farebných prevedeniach však bude iba dočasné. Od júla budúceho roka sa zelená karta bude vydávať výlučne v čiernobielom formáte. To je dobrá správa pre vodičov, ktorí si PZP uzatvárali online a následne si zelenú kartu museli vytlačiť výhradne na zelenom podklade. Od budúceho mesiaca vám policajti pri cestnej kontrole uznajú aj čiernobiely variant.

Tieto automobilové novinky prinesie rok 2019

(23.2.2019)

V roku 2019 budú pokračovať hlavné trendy z predošlého roku. Naďalej bude rásť kategória SUV, o ktoré čoraz viac motoristov prejavuje záujem. Svoje prvé SUV plánuje na trh uviesť automobilka Aston Martin, zatiaľ zväčšenie portfólia SUV plánujú aj značky Kia a Škoda. Ďalej bude napredovať aj výroba elektromobilov. Predpokladá sa, že výroba elektromobilov by v roku 2019 mala byť rekordná. Audi plánuje predstaviť model e-tron Sportback, Porsche oznámil sedan Taycan, Honda chystá retro hatchabck a tešiť sa môžeme aj na Volkswagen ID. Ochudobnené nebudú ani ostatné automobilové segmenty. BMW chce v tomto roku priniesť rad 1 postavený na platforme s predným pohonom. Novinky chystá aj Dacia, ktorá plánuje tretiu generáciu obľúbeného modelu Sandero a zahanbiť sa nenechá ani Nissan, ktorý predstaví Juke v novom vydaní. Vyzerá to tak, že sa motoristi majú na čo tešiť. Ponuka nových modelov v jednotlivých segmentoch bude naozaj široká a tak je veľká šanca, že si každý vodič príde na svoje.

Ako chrániť svoje auto pred výtlkmi? Vhodným poistením!

(18.3.2018)

Výtlky na cestách vznikajú kombináciou pôsobenia mrazu, soli a zanedbaním vozovky. Pri strete s výtlkom sa na aute najčastejšie poškodí geometria, pneumatiky a uchytenie kolesa, v niektorých prípadoch môže dokonca prísť až k dopravnej nehode. Takéto poškodenie vášho auta vás môže stáť nemalé peniaze. Tieto výdavky sú navyše spojené s administratívnymi a súdnymi ťahanicami. Aké je teda riešenie?

K stretu vášho auta s výtlkom môže prísť kedykoľvek. Vďaka možnosti uzatvoriť si pripoistenie výtlkov k PZP vás už žiaden výtlk nezaskočí. Ďalším riešením, ako sa pred škodou spôsobenou výtlkom možno chrániť, je uzatvoriť si havarijné poistenie. PZP aj havarijné poistenie si môžete jednoducho a pohodlne uzatvoriť online cez portál Netfinancie.sk. Prostredníctvom ich špeciálnej kalkulačky si môžete tiež porovnať ponuky poisťovní pre vami zvolený typ poistenia. Či už si uzatvoríte havarijné poistenie alebo PZP s pripoistením výtlkov, v oboch prípadoch budete chránení pred nečakanými udalosťami a zbytočnými výdavkami.

Máte volant na pravo? Nevadí!

(16.2.2015)

Vozidlá, ktoré mali riadenie umiestnené vpravo, nebolo do nedávna možné na Slovensku zaregistrovať. Majiteľom takýchto áut zostávali v zásade len dve legálne možnosti: upraviť si auto na ľavostranné alebo si ponechať registráciu v zahraničí. Ani jedna z možností nebola úplne vyhovujúca, a tak viacerí vodiči jazdili na týchto autách takpovediac načierno.

V marci minulého roka však Európsky súdny dvor rozhodol, že krajiny nesmú svojim občanom brániť vo využívaní vozidiel, ktorých volant je na opačnej strane ako je bežné. Toto nariadenie platí pre všetky krajiny Európskej únie bez ohľadu na to, či má daná krajina pravostrannú alebo ľavostrannú premávku. Podľa tohto uznesenia si tak každý vodič, ktorý si dovezie vozidlo s volantom na pravej strane, môže takéto vozidlo právoplatne zaregistrovať a užívať. Či sa však právoplatné uznesenia dočkajú aj svojej realizácie v praxi je ešte otázne.

Vlastnoručne vyrobené traktory môžu jazdiť po cestách

(8.8.2014)

Máte doma vlastnoručne, podomácky vyrobený traktor, no využívate ho len čiastočne, pretože sa na ňom nemôžete prepravovať medzi jednotlivými záhradami a poľami? S tým už je koniec – domáce traktory sa môžu od septembra 2013 stať právoplatnými účastníkmi cestnej premávky.

Na to, aby ste mohli podomácky vyrobené traktory, vlečky či iné poľnohospodárske stroje používať aj ako dopravné prostriedky na cestných komunikáciách III. triedy, je potrebné aby mali špeciálne evidenčné číslo. EČV typu C je možné jednoducho vybaviť na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Stačí iba vyplnené tlačivo podať a zaplatiť jednorazový poplatok 33 eur. Následne treba už len vozidlo s prideleným číslom poistiť. Aj tu boli zákonodárci prezieraví a výšku PZP pre vozidlá typu C stanovili na pevno. Cena poistného je určená na 25 eur, bez ohľadu na tom, v akom stave je poisťované vozidlo. Toto oprávnenie sa vydáva na tri roky.

Nenechajte nič na náhodu – poistite si pneumatiky!

(24.9.2013)

Dostali ste už na ceste niekedy defekt alebo ste museli riešiť nekalé praktiky vandalov, ktorí vám ukradli alebo zničili pneumatiky? Potom je nové poistenie od AXA Assistance pre vás to pravé!

Poistenie pneumatík ponúka poisťovňa aj viacero jej spriatelených autoservisov či predajcov pneumatík, ktoré toto poistenie ponúkajú ako bonus pri nákupe nových pneumatík. Poistenie pneumatík vám zabezpečí asistenčné služby 24/7 a to počas celého roka neobmedzene. Súčasťou týchto asistenčných služieb je oprava či náhrada poškodenej poistenej pneumatiky a odvoz do najbližšieho autoservisu v prípade neriešiteľnosti poškodenia na mieste nehody. Poistenie pneumatík sa dojednáva v hodnote 80 Eur a je možné využívať jeho výhody len v prípade, že máte pri sebe platný vodičský preukaz a počas vedenia vozidla nedošlo k prekročeniu počtu osôb a maximálnej povolenej hmotnosti vozidla.

Rovnaké ceny poistiek pre ženy aj mužov? Áno!

(21.11.2012)

Od 21. decembra 2012 bude platiť tzv. „pohlavná smernica“ Európskej Únie, na základe ktorej sa zrovnoprávni postavenie žien a mužov v očiach poisťovní. V praxi to znamená, že ženy aj napriek vyššiemu dožitému veku nebudú už mať nárok na nižšie poistné.

Vyrovnávanie poistných sadzieb sa dotkne tak životného a dôchodkového poistenia, ako aj zákonného poistenia motorových vozidiel. V konečnom dôsledku to však nebudú len ženy, kto si priplatí. Poslednú šancu ušetriť na poistení máme do konca decembra, od nového roka totiž budú ceny poistiek rásť. Kým ženám zdražia poistné riziká pre smrť, invaliditu či závažné ochorenia, muži si priplatia za PN či hospitalizáciu.